reklama

Verím, že by som uspel aj u medveďov!

Môžeme buď robiť občianske aktivity na ochranu životného prostredia, alebo môžeme robiť politiku. Alebo robiť spolu „environmentálnu politiku“. Robiť politiku, ktorá je „prezlečená“ za občiansku angažovanosť, mi príde nedôstojné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Nie, nebol som nominovaný do funkcie ministra životného prostredia medveďmi :), ale fakt, že posledné dva roky úprimne pracujeme na tom, aby sa z envirorezortu stal príklad otvoreného ministerstva, by mohli akceptovať aj ony. Snažíme sa prijímať všetky kľúčové rozhodnutia tak, aby vznikali na odborných základoch a po širokej diskusii.

Odbornú verejnosť vnímame ako nášho partnera. Na Envirostratégii 2030, ktorú považujem za „programové vyhlásenie ochrany životného prostredia“, pracovalo 160 odborníkov z rôznych oblastí, rezortov, neziskových a odborných organizácií. Za druhý, nemenej dôležitý predpoklad budovania otvoreného ministerstva považujem otvorenosť smerom k verejnosti. A širokú verejnosť považujeme za nášho klienta, ktorý má právo na informácie a samozrejme aj na riešenia. A práve na riešeniach sme tvrdo pracovali uplynulé dva roky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moje odhodlanie budovať a viesť otvorené ministerstvo smerom k odborníkom aj k verejnosti je úprimné a trvá naďalej. Aj preto som pozval predstaviteľov mimovládneho sektora na stretnutie. Z 22 pozvaných sa dostavilo 17 a mali sme veľmi otvorenú a konštruktívnu debatu o tom, aké úlohy a priority nás čakajú v nasledujúcom období. Všetci prítomní prejavili úprimnú snahu chápať aj to, ako je v politike všetko zložitejšie, aký nevyhnutný je dialóg a aké nevyhnutné sú kompromisy. Samozrejme len také, ktoré nejdú na úkor životného prostredia. O tomto stretnutí sme nikde neinformovali, neboli prizvané médiá. Išlo o meritórne, pracovné stretnutie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektorí predstavitelia mimovládnych organizácií na toto stretnutie neprišli. Zväčša tí, ktorí kritizujú všetko, každého a všade. To čo nechápem je spôsob, akým k riešeniu problémov pristupujú. Ako keby problém nepotrebovali riešiť, ale mať ho na stole. Na odmietnutie pozvania majú samozrejme právo. Nikoho nenútim, aby sa so mnou stretával. Ale ak po tomto stretnutí o 3 dni, tí istí predstavitelia zorganizujú protest pred ministerstvom, príde mi to ako divadlo pre verejnosť a médiá.

Môžeme buď robiť občianske aktivity na ochranu životného prostredia, alebo môžeme robiť politiku. Alebo robiť spolu „environmentálnu politiku“. Robiť politiku, ktorá je „prezlečená“ za občiansku angažovanosť, mi príde nedôstojné. Ak sa nenaučíme rešpektovať navzájom a nenaučíme sa dialógu, škodí to nie mne, nie im, ale škodí to životnému prostrediu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dvere ministerstva sú pre všetkých odborníkov s úprimným záujmom o riešenie problémov naďalej otvorené. Čakajú nás veľké výzvy v oblasti boja proti klimatickej zmene, v oblasti odpadového hospodárstva, v oblasti ochrany lesov. Nemusíme so všetkým súhlasiť, všetko akceptovať, ale to neznamená, že nemôžeme spolu hľadať riešenia. Spolu to ide ľahšie, ako proti sebe. Mne ide o toto predovšetkým.

László Solymos

László Solymos

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Minister životného prostredia SR, podpredseda strany Most-Híd Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu