Zastavíme zväčšovanie regionálnych rozdielov?

Autor: László Solymos | 18.2.2016 o 21:55 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  4828x

Je nemysliteľné, aby medzi niektorými regiónmi Slovenska boli také priepastné rozdiely, či už hovoríme o zamestnanosti, financovaní, alebo celkovej životnej úrovni obyvateľov daného regiónu.

Na vyrovnanie týchto rozdielov je potrebná reforma systému členenia krajov a okresov s dôrazom na zachovanie celistvosti prirodzených regiónov, ale aj na ich budúce rozvojové šance. Tiež je potrebné výrazné posilnenie postavenia obcí a miestnych obyvateľov vrátane znovu definovania miestneho referenda, aby nebolo možné ignorovať vôľu obyvateľov vo vymedzených otázkach. Pokračovaním decentralizácie moci je rozšírenie právomocí volených predstaviteľov.

Kľúčom k lepšej budúcnosti sú pracovné príležitosti. Radi by sme dosiahli, aby všetci občania mali prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam, bez ohľadu na bydlisko, vek, pohlavie a národnosť. V slabších regiónoch by vytváraniu pracovných miest mohli pomôcť aj menšie daňové úľavy.

Dôležitým aspektom je aj výraznejšia podpora lokálnych iniciatív, ako napríklad prezentovanie kultúrneho dedičstva, podpora súčasného umenia a regionálnych tradícií. Jej súčasťou musí byť kampaň na zvýšenie podielu domácich produktov na pultoch slovenských obchodov. Rozvoj malých podnikateľov je priamo úmerný podpore rozvoja vidieckeho turizmu.

V minulosti bolo Slovensko sebestačnou krajinou, čo sa týka potravín. Je našou povinnosťou sa k takémuto stavu vrátiť. Načo dovážať potraviny, ktoré si vieme dopestovať sami? Zbytočne vynakladáme peniaze na import a berieme prácu malým podnikom, či už sú to farmári, mäsiari, pekári alebo iní. 

A na záver nesmiem opomenúť, že dobudovanie infraštruktúry na vidieku je nutnou podmienkou jeho rozvoja!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?