Štát si môže dovoliť lacnejšie potraviny a vie dať aj viac práce!

Autor: László Solymos | 9.9.2014 o 14:13 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  487x

Už septembri sa ukáže, či chce vláda Smeru občanom skutočne pomôcť k istotám.

V septembri sa v parlamente opäť roztočí diskusia o „biblii“ tohto štátu. Smer iniciuje jej zmenu pre vodu, opozícia má zase svoje „mandátne“ dôvody. Poslanci strany Most-Híd však aj po prázdninách prichádzajú „iba“ s bežnými zákonmi, ktoré majú pomôcť bežným občanom k zatiaľ, bohužiaľ, iba neviditeľným istotám.

Keď sa pred necelými dvoma mesiacmi, presnejšie 11. júla tohto roku skončila 36. schôdza NR SR, predseda strany Most-Híd pripomenul, že Ústava SR nie je trhací kalendár. A mne ako podpredsedovi rovnakej strany nezostáva nič iné, iba začať svoj blog rovnakým upozornením. Na programe práve sa začínajúcej schôdze sú opäť návrhy (dokonca niekoľko), ktorými chcú poslanci meniť najvyšší zákon tejto krajiny.  

Jeden pochádza z dielne vládneho Smeru a s ďalšími prichádzajú niektorí poslanci opozície: strany KDH, OĽaNO a SaS, chcú každá osobitným zákonom presadiť zavedenie princípu jedného mandátu. Nemyslím si, že starostovia, primátori a predsedovia samosprávnych krajov by mali mať zakázané byť zároveň aj poslancami NR SR či poslancami Európskeho parlamentu. O tom má predsa rozhodnúť volič a nie ústavný zákon, ako to navrhujú predkladatelia.

A novela Ústavy SR, ktorá zakazuje vývoz vody mimo územia Slovenska z dielne vládneho Smeru? Tá mi pripadá ako ešte samoúčelnejší paškvil, ktorým Ficova štátostrana odpútava pozornosť od neriešenia skutočných problémov občanov. Konkrétne od toho, že DPH malo klesnúť na základe platného zákona na 19 percent a Smer ten zákon zmenil tak, aby nekleslo. Myslím, že občania, ktorí by zníženie DPH mohli pocítiť vo vlastných peňaženkách sú oveľa dôležitejší ako ústavná ochrana vody. Smer však opäť postavil záujmy občana na vedľajšiu koľaj a jednoznačne potvrdil, že má zase raz iné priority.

Keď sme nedávno slávili Deň Ústavy SR, tak Most-Híd položil na stôl viacero konkrétnych návrhov, ako urobiť Ústavu SR lepšou. Tvrdíme, že ústavné zmeny áno, ale nech tie kopírujú potreby občana. Most-Híd svoje návrhy ústavných zmien predstavil v proobčianskom duchu a preto jednotne v strane odmietame stav, kedy sa z najzákladnejšieho zákona tejto krajiny robí spomínaný trhací kalendár: Ústava SR sa stala predmetom nechutného politikárčenia. Alebo ešte inak: ústava sa stáva akýmsi reklamným bannerom politických strán.

Vrátim sa však k DPH, ktoré sa týka každého občana tohto štátu. Všetci zo svojich ťažko zarobených eur cez DPH napĺňame štátnu kasu. Keďže aj nedávna prax ukázala, že vládny Smer sa ani malej časti tohto príjmu (v podobe jedného percentuálneho bodu) nehodlá v prospech občanov vzdať, predložili sme na septembrovú schôdzu NR SR návrh zákona, ktorého cieľom je splniť Ficom zrušený verejný záväzok voči občanom a túto daň znížiť tak, ako to bolo sľúbené zákonom - na 19 percent. A zároveň navrhujeme znížiť DPH na všetky potraviny - a to na 10 percent. Ak budú totiž lacnejšie potraviny na Slovensku, nebudeme ich kupovať v zahraničí. A ak ich nebudeme kupovať v zahraničí, pocítia to obchodníci a aj štát na príjmoch a zníženie DPH na potraviny určite nepoloží rozpočet. Je to tak jednoduché a čo je najdôležitejšie,  fungovalo by to v prospech občanov.

Fungovať by konečne mohla aj ďalšia dôležitá vec. Štát by mohol ponúknuť aj viac roboty. Most-Híd prichádza s návrhom, ktorý je opäť o jednoduchej matematike a priniesol by viac pracovných príležitostí. Viac práce predovšetkým do tých regiónov, kde otec rodiny, bohužiaľ, už roky nepozná istotu byť zamestnaný. Most-Híd nič nesľubuje, ale koná. Predkladá do parlamentu návrh, ako reálne možno vylepšiť pracovné možnosti na Slovensku. A v čom tá jednoduchá matematika spočíva? Ak štát podporuje formou daňových úľav investorov, tak nech sú takíto investori zo zákona a bez výnimky povinní vytvoriť pracovné miesta. Navyše, nech štát nepodporuje iba veľkých investorov, napríklad iba jedného s 200 miliónovou investíciou. Nech podporí radšej dvadsiatich, ktorí prídu s dvoma miliónmi. Zároveň navrhujeme, aby sa náklady na investovanie, ktoré by štát podporil úľavami, odvíjali podľa toho, kde sa má podnikateľský zámer uskutočňovať. Samozrejme najviac zvýhodnení by boli investori, ktorí sa rozhodnú podnikať v okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Sme presvedčení, že aj takáto jednoduchá matematika by zafungovala. Stačí ju zapracovať do zákona o investičných stimuloch s tým, aby o tom, kto bude mať daňové prázdniny nerozhodoval iba jeden minister, ale celá vláda. V opačnom prípade sa môže opakovať nedávny prípad, keď sa šéf rezortu hospodárstva občanom bohapusto vysmial do očí: Sám totiž rozhodol o tom, že jeho bývalý kolega z Dusla Šaľa dostal maximálnu možnú daňovú úľavu vo výške takmer 60 miliónov eur! A podotýkam, že sa nemusí unúvať zamestnávaním nových ľudí...

Aj tretí návrh strany Most-Híd pre septembrovú schôdzu NR SR sa týka problému, ktorý má celoslovenský charakter. To, si len tak na okraj dovolím pripomenúť pre tých, ktorí nás neraz (a často dosť nasilu) spájajú iba s národnostnými témami.

Keď sa povie pes, mnohých hneď správne napadne, že ide o najlepšieho priateľa človeka. Aj ja mám psy rád, moji kolegovia v strane tiež. A o našom poslancovi Gáborovi Csicsaiovi nehovoriac. Je skúseným a dlhoročným chovateľom roztomilých chlpáčov. Práve Gábor spolu s Luciou Žitňanskou, ktorá je zase expertkou na paragrafy, za našu stranu predkladajú návrh, aby nezodpovední majitelia psov boli trestne zodpovední za činy svojich zvierat.

Inými slovami: ak pes ublíži človeku na zdraví, nech je jeho nezodpovedný majiteľ súdený ako zločinec. Možno to znie tvrdo. Viem, že mnohí s týmto ani nesúhlasíte. Verte mi však, že ak raz nedajbože Vám, alebo Vašim blízkym pes takéhoto majiteľa ohrozí život, pochopíte, že v našom trestnom práve je doslova potrebne toto uzákoniť. Sú jednoducho oblasti, kde je zlyhanie ľudského faktora neospravedlniteľné - či sa to už niekomu páči, alebo nie.

Nuž, uvidíme, ako sa vládny Smer postaví k našim návrhom a teda takto aj nepriamo povie, ako to myslí s občanmi. Fico a jeho partaj má, samozrejme, tak ako vždy, tri možnosti: buď naše návrhy schváli (to by bol, príjemný šok), zmietne zo stola (nič nové pod slnkom), alebo ich ticho odmietne a neskôr osvojí ako vlastný „produkt“ (robia to pomerne často a radi). Tipovanie už nechám na Vás.

A skôr než začnete „tuho“ premýšľať“, na ktorú z troch možností sa oplatí „vsadiť“, na záver sa ešte pochválim správou z Bruselu. Nováčik v europarlamente za Most-Híd, József Nagy, robí Slovensku skutočne dobré meno. Jeho nápady získali širokú podporu naprieč politickým spektrom a už tento týždeň bude Európska komisia o nich rokovať.  Náš europoslanec okrem iného ponúkol Európe nové logo, ktoré má ambíciu byť značkou medzinárodnej  prestíže a úspechu.

Józsi, verím, že to dotiahneš do finále - naši občania potrebujú konečne hrdý impulz, aby ich spolupatričnosť k EÚ bola skutočná a nech v očiach Európy nie sú vnímaní cez prizmu dvojtvarého premiéra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.

BLOG LUCIE NICHOLSONOVEJ

Vážny má vážne auto. Za vaše

Vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne sa ešte poriadne ani neohrial a už si doprial vážne auto. Nie za svoje.


Už ste čítali?